Praca na warunkach niemieckich

Dzień Dobry!

Chcesz w 5 minut otrzymać ofertę dopasowaną do Ciebie?

Tak

Pogodzenie się z fizycznymi ograniczeniami, niezależnie od wieku, jest… trudne. A to w kolanie coś strzyka, a to błędnik szwankuje. Codzienne, na pozór proste czynności kosztują o wiele więcej wysiłku – zaczyna brakować sił przy wchodzeniu po schodach, a z pamięci uciekają numery telefonów i nazwy ulic. Do życia wkrada się smutna monotonia, bo przecież lata już nie te… Życie kręci się wokół wizyt u lekarza, wykupywania recept w aptece i wyglądania przez okno w domu, w nadziei, że ktoś przypomni sobie o babci lub dziadku.

Starość nie radość?

Przytłoczeni problemami zdrowotnymi seniorzy rezygnują z dotychczasowych zainteresowań i większość czasu spędzają przed telewizorem. Z rozrzewnieniem wspominają czasy młodości, kiedy świat stał przed nimi otworem i wzbiera w nich żal, który wraz z kolejno upływającymi dniami przeradza się w uczucie pustki i osamotnienia. Ludzie starsi uzależniają swoje szczęście od dzieci i wnuków. Dla większości seniorów to najwyższa wartość w życiu. Dla niektórych jest wszystkim, co mają.

Szczęście człowieka tkwi w nim samym 

Dlatego warto rozmawiać i szukać pozytywów – nie rozmyślać o tym, czego nam brakuje, tylko cieszyć się z tego, co mamy. Spojrzeć na swoje życie z drugiej strony. Cieszyć się z małych rzeczy – gdyż na co dzień to właśnie one cieszą nas najbardziej. Może to być radosny śpiew ptaków, promyk słońca, który leniwie wpada do pokoju przez okno lub przyjemne uczucie rozchodzącego się po całym ciele ciepła, po wypiciu zbożowej kawy. Sam fakt, że słyszymy, widzimy i czujemy to ogromny powód do szczęścia, choć nie zawsze oczywisty.

Codzienna rutyna może być przyjemna

Starość może być ciekawym etapem życia człowieka, ale przede wszystkim powinna być czasem zasłużonego odpoczynku. Codzienna rutyna może i powinna być przyjemna. Dlatego osobom starszym warto proponować zajęcia, które wpłyną na ich samopoczucie wyłącznie pozytywnie. Zajęcia należy dobierać pod kątem ich możliwości zdrowotnych oraz zainteresowań.

Warto zacząć od zajęć, które pozwolą się wyciszyć, pochłoną myśli i skutecznie zajmą czas:

1.      Rozwiązywanie krzyżówek – zmusza do myślenia i ćwiczy pamięć, poza tym jest świetnym sposobem na spożytkowanie wolnego czasu i tym samym bardzo lubianym zajęciem wśród seniorów.

2.      Czytanie książek – pobudza wyobraźnię w każdym wieku. Zapewnia rozrywkę, bawi i wzrusza. Oferuje podróż w nieznane, bez konieczności wychodzenia z domu. Alternatywą dla czytania jest słuchanie audiobooków.

3.      Rękodzieło – redukuje stres, czyli relaksuje. Zrobić coś z niczego to prawdziwa sztuka i powód do dumy. Pod pojęciem rękodzieła rozumie się m.in. robótki ręczne, takie jak robienie na szydełku i drutach.

4.      Malowanie – pozwala puścić wodze fantazji i wyżyć się artystycznie. Dla osób, które chciałyby zacząć przygodę z malowaniem, dostępne do kupienia są gotowe płótna do malowania po numerach. Naszym zdaniem to świetna opcja dla początkujących artystów.

Musimy sobie uświadomić, że rola otoczenia, tj. rodziny i przyjaciół, ale też opiekunek i opiekunów, nie jest bez znaczenia. Gdyż poza wsparciem na co dzień, osoba starsza potrzebuje również zwykłego kontaktu z innymi ludźmi. Sposobów na urozmaicenie czasu razem jest mnóstwo:

5.      Wspólne gotowanie – oznacza wspólne zaangażowanie, które bardzo dobrze wpływa na osoby starsze. Codzienne przygotowywanie posiłków może być swoistym rytuałem, który dostarcza wiele radości.

6.      Granie w gry planszowe – pomaga utrzymać sprawność umysłową i zacieśnia więzi między graczami. Wiemy, co mówimy: dobra planszówka potrafi rozbawić do łez!

7.      Taniec – wywoła uśmiech na niejednej twarzy. To dawka ruchu, która pobudza do życia – wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wystarczy włączyć ulubioną piosenkę i poruszać się w jej rytm. A jeśli brakuje sił na taniec…

8.      Słuchanie muzyki i granie na instrumentach – odpręża, poprawia nastrój i pomaga skupić się na rzeczywistości.

9.      Spacer na świeżym powietrzu – ma pozytywny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Ciało lubi ruch, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią porcję, również w starszym wieku.

10.   Praca w ogrodzie lub na działce – jest często całym światem osób starszych, które uwielbiają obserwować wschodzące plony ich pracy. Wspólne pielęgnowanie roślin dostarczy im jeszcze więcej radości.

Aktywność osób starszych przyczynia się do zaspokojenia ich poczucia przynależności oraz wzmocnienia wiary w siebie i swoje możliwości. Dlatego osoby starsze, wciąż pełne chęci do życia, zachęca się do wstąpienia do klubów seniora oraz udziału w zajęciach zorganizowanych:

11.   Stowarzyszenia i kluby seniorów – skupiają wokół siebie chętne osoby o podobnych zainteresowaniach. Członkowie spędzają razem aktywnie czas, biorą aktywny udział w życiu społecznym i kulturowym.

12.   Zorganizowane zajęcia – ich szeroki wachlarz obejmuje m.in. zabawy taneczne, zajęcia gimnastyczne, naukę śpiewu, rytmikę lub pływanie.

Naszym obowiązkiem jest dbać o zdrowie naszych podopiecznych, również o ich zdrowie psychiczne. Pokażmy im, że nigdy nie jest za późno na to, żeby coś zmienić. Zachęcajmy ich do aktywności, spędzajmy z nimi czas i pomóżmy otworzyć się na nowe.

Autor: Wiktoria Niedźwiedź

Już dziś dołącz do zespołu!
Dołącz
Nasza strona internetowa korzysta z plików cookie. Dzięki temu możemy zapewnić naszym użytkownikom satysfakcjonujące wrażenia z przeglądania naszej witryny i jej prawidłowe funkcjonowanie. Czytaj więcej...
Cookie Policy